Isaac Asimov - Nadácia a ríša

September 28, 2012

nar Pred viac ako rokom som uverejnil recenziu na prvú knihu z kultovej série Nadácia s rovnomenným názvom, ktorú napísal druhý najlepší autor sci-fi románov a poviedok Isaac Asimov. Vedel som, že kniha bude niečo výnimočné, no aj tak som bol veľmi príjemne prekvapený. Po dlhej pauze som si konečne našiel čas a siahol som po pokračovaní pod názvom Nadace a říše, ktoré sa okrem strhujúceho obsahu aj tentokrát môže pochváliť vydareným prebalom v edícii Argo/Triton.

Dva príbehy

Druhá kniha o osudoch Nadácie je rozdelená do dvoch dejových celkov – Generál a Mezek (z rôznych dôvodov toto nebudem z češtiny prekladať), ktoré sa odohrávajú s odstupom niekoľko desiatok rokov. Hoci sú konštruované podobne, pôsobia máličko iným dojmom. Zatiaľ čo prvý je priamočiary opis vojenského ťaženia za pomoci ťažkej techniky, druhý príbeh je ako nevyspytateľná šachová partia, kde nieje celkom jasné ani to, ktorá figúrka na čo slúži.

Generál

Generála Bel Riosa, veľmi ambiciózny mladý vojak, je zanieteným ochrancom Ríše a túži po starých časoch, keď ešte bolo miesto pre hrdinské činy galaktických rozmerov. Jeho úmorná snaha je korunovaná úspechom, keď sa dostane na stopu Nadácie, ktorá je vďaka svojmu poslaniu prirodzene hrozbou a rozhodne sa ju zlikvidovať.

Zo žánrového pohľadu ide o space operu s množstvom lodí, bitiek a blokád aj keď nie z pohľadu priameho účastníka, čo je predsa len trochu škoda.

Mezek

Druhý príbeh je o poznanie komplikovanejší. Mezek, mutant s výnimočnými schopnosťami a túžbou ovládnuť známy vesmír, vstupuje do hry v kritickom momente, ktorý podľa všetkého nepredpokladal ani Hary Seldon. Napriek tomu, že Mezkove objavenie sa na scéne galaktického divadla zabráni občianskej vojne vnútri Nadácie, jej vyhliadky na odolanie neobyčajnému protivníkovy sa o nič nezlepšia.

Príbeh je písaný akoby z pohľadu účastníkov zákopovej vojny, ktorí sa z náhodných aktérov pomaly menia na popredných aktivistov odbojového hnutia s vlastným poslaním a cieľom.

Stále dobré

Moderné sci-fi z lepšej kategórie je mnohokrát nesmierne komplikované (Rajaniemi, Watts) a prešpikované technologickými teóriami a špecialitami, filozofickými alebo sociologickými úvahami, ktoré si človek musí mnohokrát dogoogliť. Je zaujímavé čítať staršie diela, ktoré napriek násobne menšiemu arzenálu prostriedkov bez problémov obstoja aj v priamom porovnaní a kde sa autori viac zameriavajú na atmosféru a prácu s postavami. Asimovove knihy patria práve k takejto časom overenej klasike a je takmer povinnosťou každého sci-fi nadšenca prečítať aspoň časť z nich. A keď už čítať Asimova, tak rovno sériu o Nadácii.

Tip: Knihu Isaac Asimov: Nadace a říše si môžete zakúpiť v kníhkupectve Abcknihy.sk.

Hodnotenie:9.1/10

Napísal vlad saling