Heinlein Robert A.: Hvězdná pěchota

January 21, 2013

hviezdna pechota heinlein Mladík z bohatej rodiny Juan Rico sa dá naverbovať k vesmírnej pechote. Zoznamuje sa s vojenskými pravidlami a prechádza nemilosrdným výcvikom, ktorý ho svojimi fyzickými a psychickými nárokmi tlačí na hranicu jeho schopností. Rico však neodporuje a čím ďalej tým viac chápe, že vojenská služba je vlastne prospešná ako pre neho, tak pre štát a spoločnosť. Seržanti a dôstojníci sú tvrdí chlapci, ktorí vojakom nič neuľahčia. V hĺbke duše sú to však dobráci, ochotní za svojich podriadených obetovať život. Naviac sú to majstri bojových umení a poloviční géniovia zbehlí v najrôznejších vedných disciplínach. Nielen v boji proti vesmírnym nepriateľom ale aj v priateľstvách medzi vojakmi, ktoré vznikajú len v najtvrdších podmienkach bojiska nájde Rico zmysel života.

Násilie a výchova

Hvězdná pěchota je jeden z najslávnejších a najkontroverznejších Heinleinových románov a je to akási forma militaristickej ódy. Napriek tomu autor nepoužíva násilie samoúčelne alebo nepremyslene. Práve naopak. Heinlein považuje násilie za najúčinnejší výchovný nástroj, ktorý môže posunúť dobrým smerom nielen jednotlivca, ale celú spoločnosť a tento jeho postoj je cítiť na každej stránke knihy. Disciplína, tvrdý výcvik a konfrontácia s vlastnou smrteľnosťou (a v mnohých prípadoch aj smrťou samotnou) majú vojaka prinútiť k uvedomeniu si zodpovednosti za každé rozhodnutie, ktoré spraví. Ak by ste si však mysleli, že kniha je jednoliatou akciou, nieje tomu tak. Akčné epizódy sú prekladané vnútornými dialógmi hlavnej postavy s dôrazom na vykresľovanie jej vývoja, či príbehmi z Ricovho štúdia na vojenskej škole. Azda najpútavejšie a najkonstrastnejsie časti knihy popisujú diskusie z hodín etiky zmiešanej s občianskou výchovou, kde dialógy medzi profesorom a študentom osvetľujú pozadie Heinleinovych názorov na spoločnosť a riešenia najpálčivejších otázok.

Odkaz

Nielen po myšlienkovej ale ani po technickej stránke však kniha nezaostáva. Napriek tomu, že bola prvý krát publikovaná už v roku 1959, Heinlein svojimi nápadmi inšpiroval mnoho legendárnych hier ako StarCraft, Warhammer 40000 či Halo a spopularizoval koncept exoskeletonov a planetárnych výsadkov, čo dokazuje, že kniha predbehla svoju dobu. Dielo sa dočkalo aj filmového spracovania známeho ako Starship Troopers, no sfilmovaná časť príbehu je len veľmi malým výsekom knihy a neposkytuje dostatočný priestor na prezentáciu všetkých myšlienok. A vlastne je lepšie pozerať sa na film ako na úplne samostatný koncept, aby vás neodradil od prípadného čítania.

Ak máte radi military sci-fi je len mizivá šanca, že ste túto knihu nečítali, ale ak predsa, určite si ju nenechajte ujsť.

Knihu Hvězdná pěchota si môžete zakúpiť v internetovom kníhkupectve Abcknihy.sk.

Dodatok: Heinleinova Hviezdna pechota je považovaná za ľahký propagačný materiál vojenskej mašinérii. Ak by ste mali záujem o opačný pohľad vyhľadajte si knihu Forever War od Joe Haldemana.

Hodnotenie:9/10

Napísal vlad saling