H. P. Lovecraft - Dunwichská hrôza

March 14, 2011

Knihu od H. P. Lovecraft-a som zháňal dosť dlho. Nejak som ju nikde nevedel nájsť. Možno aj preto, že som čakal knihu štandardného formátu a tak som Dunwichskú hrôzu ľahko prehliadol. Keď som ju konečne našiel na poličke jedného kníhkupectva, takmer som nahlas zvýskol. Velikán literárneho hororu priniesol čistú a nefalšovanú radosť.

Kniha je to skutočne kvalitne vyhotovená – možno najkrajšia akú vlastním. Je vysoká a štíhla. Má len niečo pod 80 strán. Text je pretkaný priam démonickými ilustráciami Santiaga Carusa, ktoré knihu nádherne dopĺňajú.

Príbeh knihy sa odohráva kraji zvanom Dunwich. Lovecraft si dal na vykreslení lokality záležať. Pomaly ale isto je čitateľ vťahovaný do atmosféry neznámeho a zlovestného. Riadky vyvolávajú podobný pocit, aký človek má, keď prechádza okolo tých miest v rodnom meste alebo dedine, kam by sa za tmy rozhodne nevybral.

Ústrednými postavami príbehu sú členovia skazenej vetvy rodiny Whateley – otec zaoberajúci sa čarodejníctvom a jeho dcéra Lavinia, ktorá sa po nociach túla v lesoch popri starovekých oltároch.

Keď sa Lavinii narodí syn Wilbur, nikto nevie kto je jeho otec. Wilbur nieje obyčajné dieťa. Vyvíja sa omnoho rýchlejšie ako bežné deti a povedzme, že vďaka otcovým génom by nezapadol. Čím je starší, tým sa ho ľudia viac boja a tvrdia, že z neho ide zlo.

Na statku Whateleyovcov sa dejú čoraz čudesnejšie veci a udalosti naberú rýchly spád po smrti Wilburovho starého otca. Ľudia hovoria o odpornom zápachu a hrôzostrašných zvukoch. Onedlho zomiera aj Lavinia, ktorej smrť podľa všetkého zavinil vlastný syn.

Wilbur urputne študuje čarodejnícku literatúru zdedenú po starom otcovi a pôsobí stále ustarostenejšie. Knihy sú vo veľmi zlom stave a tak sa vyberie do najbližšej univerzitnej knižnice, aby preštudoval zachovalejšie kópie. Počas hľadania chýbajúcich alebo neúplných textov prichádza pri pokuse ukradnúť Necronomicon, na ktorý Lovecraft tak rád odkazuje, o život.

Po Wilburovi okrem zapáchajúceho statku zostáva denník. Dostáva sa do rúk univerzitnému knihovníkovi Henrymu Armitageovi a kedže je šifrovaný, chvíľu trvá kým jeho obsah rozlúšti. Šokovaný zisťuje, že tajomstvo statku Whateleyovcov môže priniesť záhubu celej planéte…

Temný charakter príbehu je postavený na strachu z toho, čo síce nevidíme, ale čoho prítomnosť si uvedomujeme. Hrozivé udalosti v knihe sú opisované nepriamo a detaily sú často nechané na fantáziu čitateľa.

Atmosféra vytvorená Lovecraftom je veľmi charakteristická a pre niekoho návyková. Aj ja si budem musiet zadovážiť viac kníh.

Hodnotenie:8/10

Napísal vlad saling