Drew Karpyshyn: Revelation (Mass Effect #1)

June 13, 2011

mass effect revelation Kniha Revelation je prequel (nenašiel som slovenský ekvivalent) k príbehu počítačovej hry Mass Effect. Podobne ako v prípade Hellgate, aj tu sa autor, Drew Karpyshyn, pozerá 18 rokov do minulosti. Odpadla tak povinnosť otrocky sledovať dej hry a autor využil iba základné stavebné bloky univerza Mass Effect.

Drew Karpyshyn

Drew sa venuje písaniu príbehov na motívy Baldurs Gate II či Star Wars. Jeho kniha Star Wars: Darth Bane: Path of Destruction sa dokonca dostala do zoznamu bestsellerov New York Times. Zrejme o písaní takýchto kníh niečo vie.

O Mass Effect

Mass Effect univerzum je obraz galaktického spoločenstva rás. Spája ich využívanie technológií zdedených po veľmi starej a vyspelej civilizácii nazývanej Proteáni, ktorá záhadne zmizla – ako inak. Ľudská rasa je v tomto prostredí nová, snaží sa presadiť a spoločne s ostatnými rasami pomaly odhaľuje tajomstvo náhleho vyhynutia Proteánov.

Nenáročné čítanie

Autor využil možnosť venovať sa technickým detailom a sociálnym aspektom medzihviezdneho spoločenstva, ktoré v hre nedostali dostatočný priestor. V istom momente celkom realisticky vykreslí aj reakciu svetových náboženstiev na zmeny, ktoré so sebou prinieslo objavenie mimozemského života. Celé prevedenie je veľmi príjemné, nenásilné, no zároveň aj povrchné. Komerčný charakter projektu a zrejmá požiadavka na ľahkú literatúru spravili svoje a pár strán o svete Mass Effect naviac by nezaškodilo.

Záver

Kniha je výborným rozšírením príbehu Mass Effect a fanúšikov určite nesklame a moje hodnotenie tento fakt odráža. Ak ste hru nehrali, bude na vás kniha pôsobiť neurčitým dojmom a nevyváženým príbehom.

Hodnotenie:6.5/10

Napísal vlad saling