Arkadij a Boris Strugackij – Stalker

June 17, 2013

stalker Roderick Shoehardt je v Pásme ako doma. Pozná jeho tajomstvá, nástrahy aj poklady a je k nemu priťahovaný rovnako deštruktívne ako k osudovej žene. Podobne ako v komplikovanom vzťahu aj tu sa horko-sladké obdobia výletov do Pásma striedajú s dlhšími viac či menej dobrovoľnými odmlkami, no Rodericka následky honby za pokladom a dobrodružstvom prenasledujú aj keď sa práve neplazí mokrou rannou trávou.

Pásmo

Pásma sú už také. Nikto nevie, prečo pri Návšteve vznikli. Existuje viacero teórií od bolestne pragmatických až po povznášajúco abstraktné. Snaha nájsť odpovede na najzložitejšie otázky však stráca na intenzite, ak je objekt ich bádania zároveň viac lukratívnym spôsobom obživy ako záhadou. A nevadí, že nie úplne legálnym.

Stalkerstvo vzniklo bezprostredne po Návšteve a je základným stavebným prvkom celého nového odvetvia vládneho výskumu, čierneho trhu a stredobodom všetkých ľudských túžob. Každý totiž v artefaktoch vidí to, po čom najviac túži – cestu k bohatstvu, k sláve, riešenie energetickej krízy alebo spôsob kontaktu s vyspelými civilizáciami sídliacimy naprieč vesmírom.

Stalkeri, muži v rôznom veku a zbavený pudu sebazáchovy, sa do smrtiacej zóny pravidelne vracajú, aby pozbierali rôzne artefakty, ktoré sa v pásme len tak povaľujú. Vynášajú ich z pásma a predávajú na čiernom trhu za veľmi zaujímavé odmeny. Ako každá takáto oblasť, aj Pásmo má svoj zlatý grál. Presnejšie zlatú guľu, ktorá má každému splniť jeho najtajnejšie prianie, nech je už akékoľvek.

Pásmo ešte raz

Ja málo kníh, ktoré vo mne vyvolajú taký hlboký dojem, aby som bol nútený prečítať si ich viac krát. Vždy musí ísť o veľmi stimulujúce diela, ktoré sa niekoľkými nenápadnými, no o to silnejšími myšlienkami vpíšu do mojej hlavy a formujú môj pohľad na veci. Stalker spĺňa všetky kritériá a navyše je to ruské sci-fi, pre ktoré mám doživotnú slabosť. Keď som ho po rokoch znova čítal, bol som zhrozený, ako málo detailov som si z neho zapamätal. Napriek tomu bol však výsledný dojem z knihy rovnako, ak nie viac, pozitívny, ako po prvom odčítaní.

Pásmo je nevyspytateľné a jeden chybný krok môže znamenať smrť za veľmi nepríjemných okolností. Kniha Stalker je však rozhodným skokom do istoty, že si človek prečíta vynikajúce a charizmatické sci-fi, ktorá časom nestráca nič na svojej kvalite. Ale pozor, ak sa raz ponoríte do Pásma, vpije s do vašich životov a už vás nepustí.

Knihu Stalker si môžete zakúpiť na Gorila.sk.


Napísal vlad saling